Hea pikk plaan*

10. aprill 2021 - Tanel Mällo

Maailmas on moes pikad plaanid. Ent see on kõrgmood, mille kannavad reaktiivse kiirmoe eelistajate kõrval välja vaid vähesed. Tabav näide, ehkki praegu mitte kõige parem eeskuju on Hiina. “Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise” võti seisneb peale täpsete kiirlahenduste ka mingisuguse esmapilgul müstilise “pika plaani” järgimises. Isegi kui see tähendab nii mõnegi uuendava ja kiirendava idee tagasi kokapurki toppimist.

Aga kas Eesti-sugusel kooslusel saab üldse olla oma pikk plaan? Äkki ongi sellise juhtumi saatus totaalne pidev kohanemine ilma mingi kindla pinnata jalge all või kõrvade vahel? Kui mitte pikk plaan, siis mis meil üldse olla saab? Lühike plaan? Oot, kumb meil praegu üldse on? Ja mis selle sisu täpselt oligi?

* artikkel ilmus toimetatud kujul ka "Äripäeva" 2021. a. "Eduka Eesti" arvamuskonkursi tööde hulgas: https://www.aripaev.ee/arvamused/2021/04/11/tanel-mallo-sinu-toeline-hea-pikk-plaan

Päriselt pikk plaan ei seisne mõne hea olemasoleva lahenduse peenhäälestamises või järgmisele kasutajale müümises (IT, maksud, geneetika, PISA testitulemused, e-riik, ükssarvikud ja roosamanna). Selliseid positiivseid ideid on palju ning enam kui poodiumit väärivad need pigem üleüldist viljakat pinnast. Pikas plaanis tuleb aga arengu kiirendamise ja muu tavapärase asemel (suurem majanduskasv, seitsmes ükssarvik, rohkem roosamannat kõigile!) pöörata tähelepanu ka pidurdamisele - näiteks iseenda ja muu ümbritseva hoidmisele ja tasakaalule. Ja ses mõttes on pikk plaan igaühe enda teha.

Pikal plaanil on mingid komponendid. Üks - tuhanded aastad meie metsi, rabasid ja merd (käisin laudteel, tean) ning kaks - Jee Päris Oma Väike Tubli Riik, LuVYa! (maailmas, kus igaühe isiklikku ise seisvust ei mõjuta niivõrd ablas naaber kui see wow missuguse ägeda äpi ma omale tõmbasin!). Need kaks asja, need jäävad. Kas olete oma kohaga rahul? Ma pole kinnisvaraspetsialist, ent pikas plaanis võiks meil ka üleüldiselt hea olla. Mitte ilmtingimata nõnda, et mõnel üksikul isikul on miljard korda parem kui teisel, vaid pigem et kõigil on vähemalt päris hea olla.

Kuidas meil on hea? Tean Batmani filmist, et Lego-Gothami linn seisab koos vaid klõpsuga, mille all on tegelikult suur lihtsalt põhjatu tühimik. Ja sellise püssiga seinal võib narr olukord kiiresti väga hapraks minna. Meiegi asjad on muutunud mitmes mõttes õõnsaks, ent mitte samavõrra sügavamaks. Paljud ei teagi enam maailma väljaspool igapäevast kodu-kontor-spordisaal-pood-veeb (al 2020. a. tuntud ka kui “veeb5”) trajektoori. Hea koht, mille pinnalt märgata seda, kui jälle on hea olla.

Aga kuidas selleni jõuda? Oskan soovitusi anda vaid oma kogemuse ja Lego Batmani filmi põhjal, kus linn päästeti päid kokku pannes. Igatahes on kindel, et oledki juba programmi “Hea pikk plaan” alustanud, kui paned kasvõi ühe alltoodud ettepanekutest kaalukausile vastamisi sisemise tungiga teha midagi uut ja kiiret.

I Ole lastega

Jah, mõtlen seda umbes 18-30 aastat, mil tegelikult ju tead, et suudad õhtul nende ja enda järelt kõik ära koristada ja hommikul uuesti alustada. Selle teadmise aktsepteerimine on super väärtuslik ja teeb kõigile palju head. Kas näiteks tänase “tööaja” arvelt rohkem lihtsalt perega koos olemine teeks maailma halvemaks paigaks või paremaks? Kas seal neis meie peredes oleks halvem või parem? Kuhugi perre soovivad peaaegu kõik kuuluda. Sul endal võib see tunne olla vähem intensiivne. Lastel on see intensiivsem. Nii et kui saad, ole iga päev lastega natuke rohkem koos. Kui oled tööandja, anna selleks võimalus.

II Kuula elu kaaslast

Peamiselt - kuula naist (tean, et lugejate hulgas on isaseid, kellele see võib uudisena tulla). Mõnikord on naisega kahekesi olemine isegi olulisem kui lastega veedetud aeg (vt eelmine punkt) - eriti, kui tegemist on teie ühiste lastega. Kuulates saad kõigele teise perspektiivi. Pikas plaanis on parem, kui kõrvalpilk tuleb ühelt sinusarnaselt inimeselt, mitte ainult miljonilt globaalselt häälelt, kelle usutavuse kombot suudad ka ise sotsiaalmeedia seadetest reguleerida. Harju oma kaaslast näiteks õhtul näiteks pool tundi kuulama. Ilma lisaekraanideta. Kui saad, suhtle ka teistega - sugulase, sõbra, inimesega tänaval; kui vaja - kodulooma ja potilillega - palun guugeldage ise sobiv teadusuuring. Kellega suhelda ei suuda, sellele soovi südames ja mõttes head. Väga tšill on olla vaenuvabalt.

III Ole endaga sõber

Eelmise kahe nõuande täitmine on on kergem ja tulemuslikum, kui oled endaga aus. Alguses see ei pruugigi ilusat sõprust tegelikult tähendada. Esialgu tähendab see lihtsalt jälgimist - mida ma siis teen siin oma elus, ja kas mu valikud teevad mulle ja teistele head või mitte? Siis kuulad mis naine arvab, vaatad kuidas lastel on. Ja pikas plaanis läheb sealt edasi lihtsamaks enda ja teistega aus olla.

Igaühe isiklik pikk plaan on natukene erinev. Ent samas saab seda jalamaid ise punuma hakata. Nii mõnegi jaoks on neid kolme soovitust täna keeruline täita - tõsiselt! Pika plaani “koduväljaku eelis” on teadmine, et selleks ongi palju aega - kuni lõpuni. Meil pole pikka plaani ilma teisteta. Ole seal, kus on just sind vaja, kuula teisi ja ole enda ja teistega aus.

Eelmine
Vabadus ja vastutus
Järgmine
Kooli kuhtumine